a LON-CAPA Plane -> 0 | hapter040416problem?symb=uploaded%2pt1%2f6052 , 1 1%2fde
ID: 1656090 • Letter: A
Question
a LON-CAPA Plane -> 0 | hapter040416problem?symb=uploaded%2pt1%2f6052 , 1 1%2fdetat|505148238% Connor 3 willson (Student section: 11515) PHYS 0174 Basic Physics for Science and Engineering, CRN 11436 Messages Courses Help 2181 . C) Timer-Notes à Evaluate u, Feedback-Print tion 789 km due north but discovers that the plane must be headed 19.1° east of due north to fly there directly. T course contents-, Hwa , plane light plane attains an airspeed of 497 km/h. The pilot a destina lane arrives in 2.17 h. What was the magnitude of the wind velocity? Submit Answer Tries o/20 What was direction of the wind velocity? 70.9 deg south of west Submit Answer Incorrect. Tries 1/20 Previous Tries Send Fee Post DiscuExplanation / Answer
airspeed, u = 497 km/h
let i and j be unit vectros along east and north respectively
then from the given angle
u = 497(sin(19.1)i + cos(19.1)j) km/h
also, position of desitination, r = 789 j km
let wind speed be ai + bj km/hr
time of flight = t = 2.17 h
so, r = (u + ai + bj)*t
789 j = (497(sin(19.1)i + cos(19.1)j) + ai + bj)*2.17
comparing coefficeints
a = -162.627
b = -106.045
a. Magnitude of wind velocity = sqroot(a^2 + b^2) = 194.14 km/h
b. direction = arctan(b/a) = 33.19 deg south of west
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.