A 40 g ball is thrown vertically upward with an initial velocity of 20 m/s and r
ID: 1656168 • Letter: A
Question
A 40 g ball is thrown vertically upward with an initial velocity of 20 m/s and returns to the same point of the ground. Determine the TOTAL amount of time that the ball is in the air. (Ignore friction.) A. 1 sec. B. 2 sec. C. 4 sec. D. 8 sec. E. 9.8 sec.
If a heavy object like a bowling ball is thrown straight up through a moon roof in a car traveling down a straight highway with the cruise control on at 60 mi/hr, what will happen? (Neglect air resistance.) A. The ball will hit the windshield of the car B. The ball will come back down through the moon roof of the car. C. The ball will hit the trunk of the car D. The ball will hit the pavement behind the car
Explanation / Answer
given,
mass of the ball = 40 gm or 40 * 10^-3 kg
initial velocity = 20 m/s
at heighest point final velocity of the ball will be 0
by first equation of motion
v = u + at
0 = 20 - 9.8 * t
t = 2 sec
it'll take same amount of time to come back from maximum height to its original position
so,
total time taken by ball = 2 + 2 sec
total time taken by ball = 4 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.