You throw a ball towards a wall at a velocity of Vo = (16 m/s) + (20 m/s)j where
ID: 1656257 • Letter: Y
Question
You throw a ball towards a wall at a velocity of Vo = (16 m/s) + (20 m/s)j where the +r direction is to the right and the ty direction is upward. The wall is 22 m from the release point of the ball. a. What is the acceleration of the ball just after it is released? Put your answer in unit vector notatiorn How long does the ball take to reach the wall? (1.38 s) How far above the release point does the ball hit the wall? (18.05 m) b. c. d. What are the horizontal and vertical components of its velocity as it hits the wall? ((16 m/s) (6.25 m/s)j) When it hits, has it passed the highest point on its trajectory? No e. 60Explanation / Answer
here,
x = 22 m
a)
the accelration of ball just after the release is -9.8 m/s^2 j
b)
time taken to reach the wall, t = x/vx
t = 22/16 = 1.38 s
c)
the vertical height , y = vy * t + 0.5 * a * t^2
y = 20 * 1.38 - 0.5 * 9.8 * 1.38^2
y = 18.05 m
d)
final vertical velocity , vy' = vy - g * t
vy' = 20 - 9.81 * 1.38 = 6.25 m/s
the final velocity , v' = ( 16 m/s i + 6.25 m/s j)
e)
No, it has not passed the maximum point of trajectory
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.