22.The two masses shown in the figure are attached by a massless string through
ID: 1656283 • Letter: 2
Question
22.The two masses shown in the figure are attached by a massless string through a pulley. The mass of m is 10.5 kg. The mass of m2 is 4.3 kg. m1 f.The system is at rest, on the verge of slipping. What is the coefficient of static friction betweern the table and mass 1? g.What is the tension in the string while the system is at rest? m2 h.A slight push to the right is given to mass 1 and the system begins to move with an acceleration of 0.30 m/s2. What is the coefficient of kinetic friction? i. What is the tension in the string while the system is in motion?Explanation / Answer
22:
(f) on m2: T - m2 g = 0
T = m2 g
on m1: T - f = 0
m2 g = us m1 g
us = m2 / m1 = 4.3 / 10.5
us = 0.41 ........Ans
(g) T = m2 g = 4.3 x 9.8
T = 42.14 N ........Ans
(h) on m2: 4.3g - T = 4.3 a
T = 4.3 (9.8 - 0.30) = 40.85 N
now on m1: T - fk = m1 a
T - uk m1 g = m1 a
40.85 - (10.5 x 0.30) = uk x 10.5 x 9.8
uk = 0.37
(i) T = 40.85 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.