a ball thrown horizontally at 14.50 m/s travels a horizontal distance of 43.00 b
ID: 1656459 • Letter: A
Question
a ball thrown horizontally at 14.50 m/s travels a horizontal distance of 43.00 before hitting the ground from what height was the ball thrown So Activity #5 2D Kinematics - 1. Consider a projectile launched at 20.00 m/s at 30.00° above the horizontal. 5 a. What is the x-component of the initial velocity? b. What is the y-component of the initial velocity? c. What is the x-component of the velocity of the projectile at its maximum height? d. What is the y-component of the velocity of the projectile at its maximum height? e. Is the y-component of velocity of the projectile zero just before it hits the ground? 2. A ball thrown horizontally at 14.50 m/s travels a horizontal distance of 43.00 m before hitting the ground. From what height was the ball thrown? a. b. What is the ball's speed just before it hits the ground? 32Explanation / Answer
2)
given :-
v = 14.50 m/s
d = 43 m
v = d / t
t = d / v = 43 m / 14.50 m/s
t = 2.97 m
Height = 1/2 (t^2 x g)
h = 1/2 (2.97^2 x 9.81)
h = 43.27 m
b)
v^2 = u^2 + 2as
v^2 = 14.5^2 + 2*9.81*43
v = 32.47 m/s
23.46 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.