Two point charges q1 = 2.30 nC and q2 = -6.60 nC are 0.100 m apart. Point A is m
ID: 1656590 • Letter: T
Question
Two point charges q1 = 2.30 nC and q2 = -6.60 nC are 0.100 m apart. Point A is midway between them; point B is 0.080 m from q1 and 0.060 m from q2 (the figure (Figure 1) ). Take the electric potential to be zero at infinity. Part A Find the potential at point A. VA = V SubmitMy AnswersGive Up Part B Find the potential at point B. VB = V SubmitMy AnswersGive Up Part C Find the work done by the electric field on a charge of 3.00 nC that travels from point B to point A. Express your answer using two significant figures. W =
0 T0.050 m->0*-0.050 m 91 42Explanation / Answer
Here ,
as the potential due to a charge is given as
V = k * q/r
a) for the potential at A
potential at A = 9 *10^9 * 10^-9 *(2.30/0.050 - 6.6/.050)
potential at A = -774 V
b) at the potential at B
potential at B = 9 *10^9 * 10^-9 * (2.30/.080 - 6.6/.060)
potential at B = -731 V
c)
for the work done
work done in moving the charge = charge * change in potential
work done in moving the charge = 3 *10^-9 * (-731 - (-774))
work done in moving the charge = 1.29 *10^-7 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.