A person has a reasonable chance of surviving an automobile crash if the deceler
ID: 1656663 • Letter: A
Question
A person has a reasonable chance of surviving an automobile crash if the deceleration is no more than 30 g's. Calculate the magnitude of the force on a 90-kg person accelerating at this rate. What distance is traveled if brought to rest at this rate from 115 km/h? A person has a reasonable chance of surviving an automobile crash if the deceleration is no more than 30 g's. Calculate the magnitude of the force on a 90-kg person accelerating at this rate. What distance is traveled if brought to rest at this rate from 115 km/h? What distance is traveled if brought to rest at this rate from 115 km/h?Explanation / Answer
given
mass of the person = 90 kg
acceleration a = 30g = 30*9.8 = 294 m/s2
Force acting on the person F= mg = 90*294 = 26460 N
b)
vi = 115 km/h = 115*1000m / 3600s = 31.94 m/s
vf = vi +at
0= 31.94 - 294t
t=0.108 s
distance travelled s = ut+(1/2)at2 = 31.94*0.108 - (0.5*294*0.1082) = 1.734 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.