3) Problem Name: Stopping Distance A 1500 kg car is travelling uphill at 30.0 m/
ID: 1656932 • Letter: 3
Question
3) Problem Name: Stopping Distance A 1500 kg car is travelling uphill at 30.0 m/s when the driver sees something in the road ahead and slams on the brakes. The car skids and eventually comes to a halt some distance farther along. The coefficient of kinetic friction between the road and the tires is k = 0.800. Assume the acceleration is constant during the entire incident. a) Determine a symbolic expression for the stopping distance d, and the acceleration a, if the car is traveling up an incline at with respect to level ground. b) Find numerical values for d and a for +10.00 slope (up hill) c) Find numerical values for d and a for 6-0 (level ground) d) Find numerical values for d and a for =-10.0° slope (down hill) e) Find numerical values for d and a for = +10.0° frictionless slope (up an icy hill) Make dlear diagram(6, and write clear a list of "knowns: UNDERSTAND)Explanation / Answer
given,
mass of car = 1500 kg
initial speed of car = 30 m/s
coefficient of kinetic friction uk = 0.8
car is travelling uphill so,
equation of motion will be
mg * sin(theta) + friction force = ma
friction force = uk * mg * cos(theta)
so,
mg * sin(theta) + uk * mg * cos(theta) = ma
g * sin(theta) + uk * g * cos(theta) = a
by third equation of motion
v^2 = u^2 + 2ad
since final velocity = 0 m/s
so,
0 = 30^2 - 2 * g * sin(theta) + uk * g * cos(theta) * d
d = 900 / (2 * g * sin(theta) + uk * g * cos(theta))
if theta = 10 degree
a = g * sin(theta) + uk * g * cos(theta)
a = 9.8 * sin(10) + 0.8 * 9.8 * cos(10)
a = 9.422 m/s^2
d = 900 / (2 * g * sin(theta) + uk * g * cos(theta))
d = 900 / (2 * 9.8 * sin(10) + 0.8 * 9.8 * cos(10))
d = 80.903 m
if theta = 0
a = 9.8 * sin(0) + 0.8 * 9.8 * cos(0)
a = 7.84 m/s^2
d = 900 / (2 * 9.8 * sin(0) + 0.8 * 9.8 * cos(0))
d = 114.796 m
if theta = -10 degree
a = 9.8 * sin(-10) + 0.8 * 9.8 * cos(-10)
a = 6.019 m/s^2
d = 900 / (2 * 9.8 * sin(-10) + 0.8 * 9.8 * cos(-10))
d = 208.459 m
if theta = 10 degree and uk = 0
a = 9.8 * sin(10) + 0 * 9.8 * cos(10)
a = 1.7 m/s^2
d = 900 / (2 * 9.8 * sin(10) + 0 * 9.8 * cos(10))
d = 264.43 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.