Class ManagementHelp Bonus Homework 3 Begin Date: 9/13/2017 2:30:00 PM-Due Date:
ID: 1656989 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
here,
initial speed , u = 15 m/s
theta = 35 degree
a)
let the time of fight be t
t = 2 * u * sin(theta)/g
t = 2 * 15 * sin(35)/9.81 s
t = 1.75 s
the time of flight is 1.75 s
b)
ax = - 0.54 m/s^2
the horizontal distance , x = u * cos(theta) * t + 0.5 * ax * t^2
x = 15 * cos(35) * 1.75 - 0.5 * 0.54 * 1.75^2
x = 20.7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.