An unsuspecting bird coasting along in an easterly direction at 1.00 mph when a
ID: 1657063 • Letter: A
Question
An unsuspecting bird coasting along in an easterly direction at 1.00 mph when a strong wind from the south impartsa constant acceleration of 0.200 m/s2. If the acceleration from the wind lasts 2.30 s, find the magnitude, r, and a direction, of the bird's displacement during this time period. (HINT: assume the bird is originally travelling in the +x direction and there are 1609 m in 1 mile.)
r = ? Direction = ?
Now assume the bird is moving along again at 1.00 mph in an easterly direction but this time the acceleration given by the wind is at a 38.0 degree angle to the original direction of motion. If the magnitude of the acceleration is 0.200 m/s^2, find the displacement vector r->, and the angle of the displacement theta1. (Assume the time interval is still 2.30s)
r = ?
Direction =?
Explanation / Answer
1.00 mph = 0.447 m/s
the displacement after 2.30s is
r = 0.447m/s*2.30s i + ½*0.200m/s²*(2.30s)² j = [1.03 i + 0.529 j] m
where "i" and "j" are the unit vectors "east" and "north," respectively
magnitude |r| = (1.03² + 0.529²) m = 1.16 m
direction = arctan(0.529 / 1.03) = 27.18º North of East
Now,
r = [(0.447*2.30 + ½*0.200*cos38.0*2.30²) i + ½*0.200*sin38*2.30² j] m
r = [1.44 i + 0.326 j] m
1 = arctan(0.326/1.44) = 12.74º
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.