Jason takes off from rest across level water on his jet-powered skis. The combin
ID: 1657123 • Letter: J
Question
Jason takes off from rest across level water on his jet-powered skis. The combined mass of Jason and his skis is 75 kg (the mass of the fuel is negligible). The skis have a thrust of 200 N and a coefficient of kinetic friction on water of 0.10. Unfortunately, the skis run out of fuel after only 91 s. How far has Jason traveled when he finally coasts to a stop? Jason takes off from rest across level water on his jet-powered skis. The combined mass of Jason and his skis is 75 kg (the mass of the fuel is negligible). The skis have a thrust of 200 N and a coefficient of kinetic friction on water of 0.10. Unfortunately, the skis run out of fuel after only 91 s. How far has Jason traveled when he finally coasts to a stop?
A= 1.9×104 m
B= 9900 m
C= 7000 m
D= 1.4×104 m
Explanation / Answer
mass of jason + ski = m = 75 kg
thrust of ski, T = 100 N
coefficient of friction, k = 0.1
time after which the ski stops = t = 91 s
for first 91 s
let acceleration of the ski be a
then from force balance
ma = T - 0.1mg
75*a = 100 - 0.1*75*9.81
a = 0.3523 m/s/s
so distance covered in 91 s, x1 = 0.5at^2 = 0.5*0.3523*91^2 = 1458.836 m
vmax = at = 32.0593 m/s
after this, deceleration happens at the rate a = 0.1*g = 0.981 m/s/s
so distance travelled be x2
x2*2*a = vmax^2
x2 = 523.852 m
total distacne x1 + x2 = 1982.688556 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.