A model airplane of mass 0.820 kg flies with a speed of 35.0 m/s in a horizontal
ID: 1657288 • Letter: A
Question
A model airplane of mass 0.820 kg flies with a speed of 35.0 m/s in a horizontal circle at the end of a 64.0-m-long control wire as shown in Figure (a). The forces exerted on the airplane are shown in Figure (b): the tension in the control wire, the gravitational force, and aerodynamic lift that acts at = 20.0° inward from the vertical. Compute the radius, lift, and tension in the wire, assuming it makes a constant angle of = 20.0° with the horizontal.
Explanation / Answer
there will be centripetal acceleration in horizontal towards the center of circle.
(to the left in this figure)
cos20 = r / L
r = 64 cos20 = 60 m .......Ans
centripetal acc. = v^2 / r = 35^2/ 60 = 20.4 m/s^2
Net force in horizontal,
Fnet = m a
F_lift sin20 + T cos20 = 0.820 x 20.4
F_lift sin20 + T cos20 = 16.7 ..........(i)
In vertical,
Fnet = m a
Flift cos20 - Tsin20 -mg = 0
F_lift cos20 - T sin20 = 8.04 ....... (ii)
solving two equations,
lift force = 13.3 N
Tension = 12.9 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.