A force is applied to a 5.0-kg radio-controlled model car parallel to the x -axi
ID: 1657687 • Letter: A
Question
A force is applied to a 5.0-kg radio-controlled model car parallel to the x-axis as it moves along a straight track. The x-component of the force varies with the x-coordinate of the car as shown in figure (Figure 1) .Suppose the model car is initially at rest at x=0 and F is the net force acting on it.
Part A
Use the work-energy theorem to find the speed of the car at x=3.0m
Part B
Use the work-energy theorem to find the speed of the car at x=4.0m.
Part C
Use the work-energy theorem to find the speed of the car at x=7.0m.
F (N) 1 2 3 4 56 7Explanation / Answer
here,
mass , m = 5 kg
A)
at x = 3 m
for F vs x graph , the area under the curve is work done
let the final speed be v
using work energy theorm
work done = kinetic energy gained
0.5 * 2 * 2 + 1*2 = 0.5 * 5 * v^2
v = 1.26 m/s
B)
at x = 4 m
the work done is same
so the speed is also same
C)
at x = 7 m
let the final speed be v
using work energy theorm
work done = kinetic energy gained
0.5 * 2 * 2 + 1*2 - 0.5 * 1 * 2 = 0.5 * 5 * v^2
v = 1.1 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.