a man pulls a 54.0 kg box horizontally from rest while exerting a constant horiz
ID: 1657882 • Letter: A
Question
a man pulls a 54.0 kg box horizontally from rest while exerting a constant horizontal force, displacing the box 2.60 m PRACTICE IT Use the worked example above to help you solve this problem. The combined weight of the crate and dolly as shown in the figure is 2.50 × 102 N. If the man pulls on the rope with a constant force of 22.0 N, what is the acceleration of the system (crate plus dolly), and how far will it move in 2.00 s? Assume that the system starts from rest and that there are no friction forces opposing the motion. acceleration m/s2 displacement EXERCISE HINTS: GETTING STARTED IPM STUCK A man pulls a 54.0 kg box horizontally from rest while exerting a constant horizontal force, displacing the box 2.60 meters in 2.00 seconds. Find the force the man exerts on the box. (Ignore friction.) Need Help? Read tExplanation / Answer
here,
displacement , s = 2.6 m
time , t = 2 s
let the accelration be a
s = 0 + 0.5 * a * t^2
2.6 = 0 + 0.5 * a * 2^2
solving for a
a = 1.3 m/s^2
the force required , F = m * a
F = 54 * 1.3 = 70.2 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.