Problem 8: Two capacitors of capacitance 3C and 5C (where C = 0.11 F) are connec
ID: 1657912 • Letter: P
Question
Problem 8: Two capacitors of capacitance 3C and 5C (where C = 0.11 F) are connected in series with a resistor of resistance R = 9.5 . Randomized Variables R=9.5 3C 5C C=0.11 F Otheexpertta.com Part (a) How long will it take the amount of charge in the circuit to drop by 75% in seconds? Numeric :A numeric value is expected and not an expression. Part (b) If the circuit was charged by a 10.0 V source how much total charge (in C) did both capacitors have in them to begin with? Numeric : A numeric value is expected and not an expression. qiExplanation / Answer
Total capacitance is given for series connection
C = (1/3 + 1/5)-1 = 15/8 x 0.11 F = 0.20625 Farad
Hence time constant RC = 9.5 x 0.20625 = 1.959375 seconds
As q = qoexp(-t/RC)
Hence for q = 0.25qo
t = -RC ln(0.25) = 2.716 seconds
Time required to drop charge by 75% = 2.716 s
(b) as q = CV
C = 0.20625 F
V = 10 V
Hence, charge total in capacitors = 2.0625 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.