When an AC source is connected across a 22.0 resistor, the output voltage is giv
ID: 1657952 • Letter: W
Question
When an AC source is connected across a 22.0 resistor, the output voltage is given by v = (120 V)sin(70t). Determine the following quantities.
Part (e): Find the current when t = 0.0045 s.
When an AC source is connected across a 22.0 resistor, the output voltage is given by Av = (120 V)sin(70t). Determine the following quantities. (a) maximum voltage 120 (b) rms voltage 84.85 (c) rms current 3.86 (d) peak current 5.45 (e) Find the current when t = 0.0045 s 0257 Did you use the correct units for the argument of the sine function? AExplanation / Answer
v = (120 V)sin(70t)
current at t = 0.0045 s
v/r = (120 V)sin(70*0.0045) /22 = 4.559 amp
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.