Electric Potential Energy of a Charged Mass Part A A charge of +5.05 x 14 C is f
ID: 1658036 • Letter: E
Question
Electric Potential Energy of a Charged Mass Part A A charge of +5.05 x 14 C is fixed at the origin of a coordinate system. A charge of +2.85 x 106 C is placed on a raisin of mass 3.35 g. The raisin is then brought from far away to a point 47.6 cm from the origin. What is the electric potential energy of the system? Submit Answer Tries 0/15 Part B Suppose that the raisin is released from rest from its position at 47.6 cm from the origin. If no other forces act on the raisin, what will its final kinetic energy be? Submit Answer Tries 0/15Explanation / Answer
Given,
q1 = 5.05 x 10^-4 C ; q2 = 2.85 x 10^-6 ; r = 47.6 cm
A)the potential energy of the system will be given by:
U = k q1q2/r
U = 9 x 10^9 x 5.05 x 10^-4 x 2.85 x 10^-6/0.476 = 27.21 J
Hence, U = 27.21 J
B)From the conservation of energy:
KE = U = 27.21 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.