11. A boy is at the top of a tree, 15.0 meters above the ground. There is a rabb
ID: 1658114 • Letter: 1
Question
11. A boy is at the top of a tree, 15.0 meters above the ground. There is a rabbit sitting o the ground, 30.0 meters from the base of the tree. The boy wants to hit the rabbit with a snowball, but because he doesn't know physics yet, he throws the snowball directly at t rabbit, such that the initial velocity vector of the snowball points directly at the rabbit, at an angle of 26.6 degrees below horizontal. Because the boy did not account for the acceleration due to gravity, the snowball flies through the air for 1.20 seconds before landing somewhere between the tree and the rabbit. 15.0 m 0 30.0 m a) how far from the base of the tree does the snowball land? b) what is the velocity of the snowball just before it hits the ground?Explanation / Answer
H = 15 m
time of flight = 1.2 sec
let the velocity = u m/s
so the component of velocity
ux = u cos26.6 m/s
uy = u sin26.6 m/s
# now in Y - direction ( let downward directon as +)
H = uy T + 1/2 aT2
15 = ( u sin26.6 ) x 1.2 + 1/2 x 9.81 x 1.22
u = 15.m/s
A) Range = R = ux T = ( 15 cos26.6) x 1.2 = 16.1 m
B) let the velocity vefor hitting ground = v
from energy conservation b/w initial and final position
KEi+ PEi = KEf + PEf
1/2 m u2 + mgH = 1/2 m v2 + 0
1/2 (15)2 + 9.81 x 15 = v2/2
v = 22.78 m/s
answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.