Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Forces II Begin Date: 9/12/2016 12:00:00 AM -Due Date: 9/26/2017 8:00:00 AM End

ID: 1658203 • Letter: F

Question

Forces II Begin Date: 9/12/2016 12:00:00 AM -Due Date: 9/26/2017 8:00:00 AM End Date: 12/15/2017 11:59:00 PM (596) Problem 2: A 1200 kg artillery shell is fired from a battleship. While it is in the barrel of the gun, it experiences an acceleration of 2.9 × 104 ms, Randomized Variables m= 1200 kg a·29×104 ms. 50% Part (a) What net force is exerted on the artillery shell before it leaves the barrel of the gun (in Newtons)? Grade Summary 0% 100% Potential sinO cotan asin acos0 atan0 acotan0 sinh cosh0 tanh cotanh0 cos0 Attempts remaining:S per attempt) detailed view Degrees Radians Submit Hint I give up Hints: 1% deduction per hint Hints remaining:- Feedback: 0% deduction per feedback. 50% Part (b) What is the magnitude of the force exerted on the ship by the artillery shell in Newtons?

Explanation / Answer

Given,

m = 1200 kg ; a = 2.9 x 10^4 m/s

a)The force will be:

F = ma

F = 1200 x 2.9 x 10^4 = 3.48 x 10^7 N

Hence, F = 3.48 x 10^7 N

b)From Newton's second low of action and reaction the equal and apposite force will be exerted on the ship. So,

F = -3.48 x 10^7 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote