Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help D 52%. Tue Sep 26 19:
ID: 1658539 • Letter: C
Question
Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help D 52%. Tue Sep 26 19:35 a eoo Math 250: Calculus I e Physics question l Chegg.com × y l«Kudu CSecure https://kudu.com Apps join.me V, Leo's Remote SupporiGS gold award Kudu Question 3 An electron enters a region between two large parallel plates made of aluminum separated by a distance of 2.0 cm and kept at a potential difference of 200 V. The electron enters through a small hole in the negative plate and moves toward the positive plate. At the time the electron is near the negative plate, its speed is 4.0 x 10% m/s. Assume the electric field between the plates to be uniform, and find the speed of electro at 1.5 cm from the negative plate d=2cm, V = 200 V UFF Goo 017....MM Scroll to Back Top 26Explanation / Answer
electric field between plates
E = V/d = 200/0.02 = 1*10^4 V/m
now force on electron
F = eE = -1.6*10^-19*10^4 = - 1.6*10^-15 N
-ve sign means force acts opposite to the direction of electric field
now acceleration of electron
a = F/m = 1.6*10^-15/(9.1*10^-31) = 0.175*10^16 m/s^2
now v^2 = u^2 + 2aS
=> (v)^2 = (4*10^5)^2 + 2*0.175*10^16*0.015 = 5266*10^10
=> v = 72.56*10^5 m/s = 7.256*10^6 m/s OPTION (c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.