Need some guidance on this one. 1. Given the solar flux at Earth is 1370 W per m
ID: 1658720 • Letter: N
Question
Need some guidance on this one.
1. Given the solar flux at Earth is 1370 W per meter squared
Calculate the flux at
a) Mars and
b) Jupiter
2. Calculate the value cosO cosO/pie(r^2) between the center of the radiator and points A and B and multiply this value by the area of the radiator.
Two answers stem from this, A times the area of the radiator and B times the area of the radiator. The picture isn’t that good. The radiator is perpendicular to the solar array. If you put the solar array flat on a table, the radiator would be perpendicular, with the lower edge touching the table, as shown below. B is in the center of the solar array, A is on the corner. The solar array is wider than the radiator (150 cm vs. 100 cm)
Explanation / Answer
1) For Earth,
Distance from Sun = 1 AU
Solar Flux = 1370 W/m^2
Then For Mars:
Distance from Sun = 1.5 AU
Solar Flux = 1370*(1/1.5^2) = 608.9 W/m^2
Then For Jupiter:
Distance from Sun = 5.2 AU
Solar Flux = 1370*(1/5.2^2) = 50.7 W/m^2
2) Statement is not much clear
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.