The position of an electron is given by r Overscript right-arrow EndScripts equa
ID: 1659758 • Letter: T
Question
The position of an electron is given by r Overscript right-arrow EndScripts equals 3.50 t i Overscript EndScripts minus 1.27 t Superscript 2 Baseline j Overscript EndScripts plus 1.49 k Overscript EndScripts, with t in seconds and r Overscript right-arrow EndScripts in meters. At t = 2.90 s, what are (a) the x-component, (b) the y-component, (c) the magnitude, and (d) the angle relative to the positive direction of the x axis, of the electron's velocity v Overscript right-arrow EndScripts(give the angle in the range (-180°, 180°])? The position of an electron is given by r Overscript right-arrow EndScripts equals 3.50 t i Overscript EndScripts minus 1.27 t Superscript 2 Baseline j Overscript EndScripts plus 1.49 k Overscript EndScripts, with t in seconds and r Overscript right-arrow EndScripts in meters. At t = 2.90 s, what are (a) the x-component, (b) the y-component, (c) the magnitude, and (d) the angle relative to the positive direction of the x axis, of the electron's velocity v Overscript right-arrow EndScripts(give the angle in the range (-180°, 180°])?Explanation / Answer
Given eqn of position is:
r = 3.5 t i - 1.27 t^2 j + 1.49 k
We know that speed is:
v = dr/dr = d(3.5 t i - 1.27 t^2 j + 1.49 k)/dt
v = 3.5 i - 2.54 t j + 0 k
for t = 2.9 s
a)we have,
v = 3.5 i - 2.54 t j + 0 k
v(x) = 3.5 m/s
b)we have,
v = 3.5 i - 2.54 t j + 0 k
vy = -2.54 x 2.9 = -7.366 j
Hence, v(y) = -7.366 m/s
c)theta = tan^-1(vy/vx)
theta = tan^-1(-7.366/3.5) = -64.58 deg
Hence, theta = -64.58 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.