According to the Guinness Book of World Records, the longest home run ever measu
ID: 1659948 • Letter: A
Question
According to the Guinness Book of World Records,the longest home run ever measured was hit by Roy “Dizzy” Carlyle in a minor league game. The ball traveled 188 m (618 ft) before landing on the ground outside the ballpark.
Part A
Assuming the ball's initial velocity was 49 above the horizontal and ignoring air resistance, what did the initial speed of the ball need to be to produce such a home run if the ball was hit at a point 0.9 m (3.0 ft) above ground level? Assume that the ground was perfectly flat.
Express your answer using two significant figures.
Part B
How far would the ball be above a fence 3.0 m (10 ft) high if the fence was 116 m (380 ft) from home plate?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
A) Y =Uyt - 0.5gt^2
-0.9 = u sin 49*t - 0.5*(9.8)*t^2 ------------(1)
X = Ux*t
188 = u cos 49 *t
t = 286.56 /u ---------(2)
-0.9 = u sin 49 * 286.56 / u - 4.9t^2
t = 6.657 s
u = 286.56 / 6.657 = 43.04 m/s
b) X = Ux*t
(188-116) = 43.04cos 49*t
t = 2.55 s
Y = Uy*t - 0.5gt^2
Y = 43.04*sin 49*2.55- 0.5*9.8*2.55^2
= 50.96 = 51 m
so height above the fence= 51 - 3 = 48 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.