A 55 kg skier is at the top of a slope, as shown in the illustration below. At t
ID: 1660126 • Letter: A
Question
A 55 kg skier is at the top of a slope, as shown in the illustration below. At the initial point A, the skier is h = 9.9 m vertically above the final point B.
(a) Set the zero level for gravitational potential energy at B, and find the gravitational potential energy associated with the skier at A and B. Then find the difference in potential energy between these two points.
(b) Repeat this problem with the zero level at A.
(c) Repeat this problem with the zero level midway down the slope, at a height of 4.95 m.
Explanation / Answer
a) PE = mgh
assume up is positive
PEA (PE at A)= 55(9.81)(9.9) = 5341.55J
PEB( PE at B)= 55(9.81)(0) = 0J
difference in PE = PEA - PEB = 5341.55J
b)
PEA (PE at A)= 55(9.81)(0) = 0J
PEB( PE at B)= 55(9.81)(-9.9) = -5341.55J
difference in PE = PEA - PEB = 5341.55J
c)
PEA (PE at A)= 55(9.81)(4.95) = 2670.77J
PEB( PE at B)= 58(9.81)(-4.95) = -2670.77J
difference in PE = PEA - PEB = 5341.55J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.