The intensity of an earthquake wave pasing through the earth is measured to be 3
ID: 1660631 • Letter: T
Question
The intensity of an earthquake wave pasing through the earth is measured to be 3000000 w/m^2 at a distance of 54 km from the source.
[
Modify Equation 11-16a or I = power/area for a HEMISPHERICAL wave, as this earthquake
approximately is. That is, assume it spreads out over the area of a HALF sphere.
A) Use this (and the fact that 54.0km is 5.40E4m) to find the power (watts or J/s) of this
earthquake. I got between 5E16 watts and 6E16 watts.
B) Find the intensity 10.0km from the source
Remember, intensity is
power/area.
.
C) Finally, find the power through the area of a square 5.00m on a side.
Explanation / Answer
A) Power P = IA
= 3000000 * 4piR2
= 3000000* 2pi * (5.40E4)2
= 5.5 x 1016 W
B) Here R = 10km = 10,000m
I = P/A
= (5.5 x 1017)/2pi*10,0002
= 8.75 x 107 W/m2
C) P = IA
A = side2 = 52 = 25m2
I is not mentioned. Assuming it to be as given in the original question:
I = 3000000 w/m^2
P = 3000000 w/m^2 *25m2
= 7.5 x 107 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.