What is tangential acceleration and its magnitude? 2. If a projectile that was l
ID: 1660912 • Letter: W
Question
What is tangential acceleration and its magnitude? 2. If a projectile that was launched from the ground with an initial velocity 100m/s in the direction 30P orth of east collides a rocket that was fired due eust 4 s after the projectile reached its highest point, how hi that the rocket has a constant velocity and was fired when the projectile was over gh up was the rocket fired and with what velocity given head? "A car has a constant acceleration of 0.300 m/82 and a horizontal velocity of 8.00 m/s at the moment the care is at the top of the rise of the roadway that is shaped like a circle of radius 500 m. What is the magnitude and direction of the total acceleration vector for the car at this instant? 13·Explanation / Answer
Answer(13)
Let us go to the basics first.
With v = 8.00 m/s and r = 500 m, we find that the radial acceleration is
ar=v2/r = -82/500 = -0.128 m/s2
The radial acceleration vector is directed straight downward while the tangential acceleration vector has magnitude 0.300 m/s2 and is horizontal.
Because a = ar + at, the magnitude of a is
a = [ar2 + at2]
=>a = [(-0.128)2 + (0.300)2]
=>a = 0.326 m/s2 (Answer => Magnitude of total acceleration vector)
Angle Ø = tan-1(ar/at)
=> Ø = tan-1(-0.128/0.300)
=> Ø = -23.1° (Answer =>Direction)
Thanks!!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.