The beat detected on a moving platform 8 of 8 Constants Part A A speaker fixed t
ID: 1661887 • Letter: T
Question
The beat detected on a moving platform 8 of 8 Constants Part A A speaker fixed to a moving platform moves toward a wall, emitting a steady scund with a frequency of 225 Hz. A person on the platform right next to the speaker detects the sound waves refiected off the wall and those emitted by the speaker How fast should the platform move, "p for the person to detect a beat frequency of 6.00 Hz? Take the speed of sound to be 344 m/s Express your answer numerically in meters per second using three significant figures View Available Hint(s) m/s SubmitExplanation / Answer
v = 344 m/s
using the given values
fw = 225 + ( 6/2 )
fw = 228 Hz
V = ( fw / fo ) X v
V = ( 228 / 225 ) X 344
V = 348.586 m/s
speed of the platform is Vp = 348.586 - 344
Vp = 4.586 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.