A point charge of -5.4 micro-coulombs with a mass of 0.45 kg is placed in a unif
ID: 1662139 • Letter: A
Question
A point charge of -5.4 micro-coulombs with a mass of 0.45 kg is placed in a uniform electric field directed in the +x direction. Initially, the charge is moving in +x direction at 7 m/s and after it has traveled a displacement of 2.6 meters in the -x direction, it is moving at 23.4 m/s in the -x direction. If a piece of paper with an area of 0.58 m2 is placed in the field and the angle between the normal and the field is 32.9 degrees, what is the electric flux through the paper in 105 N m2/C? Ignore the weight force.
Explanation / Answer
Apply work energy thoerem
W= change in kinetic energy
Fd = 1/2 * m ( vf^2 - vi^2)
Eq d = 1/2 * m ( vf^2 - vi^2)
E = 1/2 * m ( vf^2 - vi^2)/ qd
= 0.5 * ( 0.45) ( 23.4^2 -7^2)/(-5.4 * 10^-6) ( 2.6 m)
=7989743.589 N/C
formula for electric flux is
flux = EA cos theta
=7989743.589 N/C(0.58) cos 32.9
=38.9 * 10^5 N m^2/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.