Hi, Please, can you explain step by step. Questions 8 through 13 have to do with
ID: 1662247 • Letter: H
Question
Hi,
Please, can you explain step by step.
Explanation / Answer
Q8) Horizontal distance, X = 30 m Initial velocity, U = 20 m/s Angle of projection, = 40 o Time, t = X / ( U cos ) = 30 / ( 20 cos 40 ) = 1.96 s ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ (9) Vertical displacement, Y = ? Y = ( U sin ) t - ( 1/2 ) g t2 = 20 sin 40 * 1.96 - ( 0.5 * 9.8 * 1.96 2 ) = 6.4 m ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ (10) Vertical displacement, Y = 3 m Y = X tan - [ g / ( 2 U 2 cos 2 ) ] X 2 3 = 30 tan 40 - [ 9.8 / ( 2 U 2 cos 2 40 ) ] * 302 Bysimplification, we get Velocity of projection, U = 18.4m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.