Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1kg ball is thrown from the top of the 40m high building with initial velocity

ID: 1662342 • Letter: A

Question

A 1kg ball is thrown from the top of the 40m high building with initial velocity 35m=s at an angle of

30 deg. Find:

a) The time it takes the ball to reach theground.

b) the distance (horizontal) it travels before hitting theground.

c) the velocity (total) of the ball when it hits theground.

d) maximum height the ball will reach.

From energy theorems, nd:

e) the work done by the gravity (starting from top of thebuilding until it hits the ground)

f) the initial kinetic energy of theball.

g) the nal kinetic energy of the ball.

h) thenal velocity of the ball (show your work).

Explanation / Answer

given mass m = 1 kg , U = 35 m/s , h = 40 m , = 30degrees (a) t= (2h/g)        where g = 9.8m/s2          =---------s (b) R = (Usin) t          =-------------m                      take the value of t from (a) (c) V = (Vx2 +Vy2)                  where Vx = Ucos and Vy = U sin + gt            =------------- (d) H = h + h1            =--------m                where h' = U2 sin2 /2g (e) W = -------- (f) K.Ei = 1/2 mU2 (g) K.Ef = 1/2 mV2    (h) -----------------    (h) -----------------
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote