The launching mechanism of a toy gun consists of a spring ofunknown spring const
ID: 1662558 • Letter: T
Question
The launching mechanism of a toy gun consists of a spring ofunknown spring constant, as shown in Figure P5.33a. If its springis compressed a distance of 0.120 m andthe gun fired vertically as shown, the gun can launch a21.0 g projectile to a maximum height of16.0 m above the starting point of theprojectile.(a) Neglecting all resistive forces, determine the springconstant.
(b) Neglecting all resistive forces, determine the speed of theprojectile as it moves through the equilibrium position of thespring (where x = 0)
Explanation / Answer
Given mass of theprojectile m = 21 g = 0.021 kg maximumheight H = 16 m a) weknow that H = u2 / 2g 16 =u2 / 2g u = 2*9.8*16 = 17.7 m/s b) ( 1 / 2 )mu2 = ( 1 /2 ) k x2 0.021 *17.7*17.7 = k * 0.12*0.12 spring constant K = 456.88 N /mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.