a basketball of mass of 0.60kg is dropped from rest from aheight of 1.22m. it re
ID: 1662792 • Letter: A
Question
a basketball of mass of 0.60kg is dropped from rest from aheight of 1.22m. it rebounds to a height of 0.69m.a) how much mechanical energy was lost to the surroundingsduring the collision with the floor? b) a basketball player dribbles the ball form a height of 1.22by exerting a constant downward force on it for a distance of0.13m. in dribbling, the player compensates the mechanical energylost for each bounce. if the all now returns to a height of 1.22 m,what is the magnitude of the force?
a) how much mechanical energy was lost to the surroundingsduring the collision with the floor? b) a basketball player dribbles the ball form a height of 1.22by exerting a constant downward force on it for a distance of0.13m. in dribbling, the player compensates the mechanical energylost for each bounce. if the all now returns to a height of 1.22 m,what is the magnitude of the force?
Explanation / Answer
a) Mechanicalenergy E k = 1/2 mg(h1 - h2) = 1/2 * 0.60kg *9.81m/s (1.22m - 0.69m) = 1.559J b) Magnitudeof force F = mgh/s = 0.60kg * 9.81m/s *1.22m / 0.13m = 55NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.