An 11.7 kg block of metal is suspended from a scale and immersed inwater as in t
ID: 1663119 • Letter: A
Question
An 11.7 kg block of metal is suspended from a scale and immersed inwater as in the figure. The dimensions of the block are 12.5 cm× 10.1 cm × 9.5 cm. The 12.5 cm dimension is vertical,and the top of the block is 5.4 cm below the surface of thewater.
a) What is the force exerted by the water on the top of the block?(Take P0 = 1.013 × 105 Pa .) The acceleration of gravity is9.8 m/s2 .
Answer in units of N.
b) What is the force exerted by the water on the bottom of theblock?
Answer in units of N.
c) What is the reading of the spring scale?
Answer in units of N.
d) What is the buoyant force?
Answer in units of N.
a) 971.9735
b) 988.805
d) 11.7539
I know those 3 answers, but I can't figure out c). Please Help!
Explanation / Answer
(c) V = 12.5 cm × 10.1 cm × 9.5 cm = 1199cm^3 11.7 kg - 1.199 kg = 10.501 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.