You want to put a 128 kg mass inorbit around the sun. Assuming a circular orbit,
ID: 1663150 • Letter: Y
Question
You want to put a 128 kg mass inorbit around the sun. Assuming a circular orbit, how far from thecenter of the sun would you have to place it for it to have thesame orbital speed as Mercury?I do not understand what equation to use because the onlygiven i know is the mass of the object which does not affect theanswer at all You want to put a 128 kg mass inorbit around the sun. Assuming a circular orbit, how far from thecenter of the sun would you have to place it for it to have thesame orbital speed as Mercury?
I do not understand what equation to use because the onlygiven i know is the mass of the object which does not affect theanswer at all
Explanation / Answer
Mass of Sun, M1 =2 X 10 30 kg Mass of mercury,M2 = 3.2 X 10 23 kg Distance from thecenter of sun , R1 = ? Radius of mercury,R2 = 2.4 X 10 6 m Orbital speed, Vo = ( G M / r ) Orbital speed aroundsun, V1 = ( G M1 / R1 ) Orbital speed aroundmercury, V2 = ( G M2 / R2 ) By equating V1 andV2 ( G M1 / R1 ) = ( G M2 / R2 ) ( G M1 / R1 ) = ( G M2 / R2 ) R1 = M1 * ( R2 / M2 ) = 2 X10 30 * ( 2.4 X 10 6 / 3.2 X 10 23) = 1.5X 10 13 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.