The end point of a spring vibrates with a period of7.5 s when a mass m is attach
ID: 1663199 • Letter: T
Question
The end point of a spring vibrates with a period of7.5 s when a mass m is attachedto it. When this mass is increased by 2.0kg, the period is found to be 11.5 s. Findthe value of m.The only think i know is that the period (T) = 2(m/k) but i dont know how to find m without knowingk... pls help :) The end point of a spring vibrates with a period of7.5 s when a mass m is attachedto it. When this mass is increased by 2.0kg, the period is found to be 11.5 s. Findthe value of m.
The only think i know is that the period (T) = 2(m/k) but i dont know how to find m without knowingk... pls help :)
Explanation / Answer
for mass m, 2(m/k) = T = 7.5 for mass 2 kg, 2(2/k) = 11.5 dividing 1st equation by second, (m/2) = 7.5/11.5 m = 2(7.5/11.5)^2 = .85 Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.