A stone is thrown horizontally with an initial speed of 7.5m/s from the edge of
ID: 1663406 • Letter: A
Question
A stone is thrown horizontally with an initial speed of 7.5m/s from the edge of a cliff. A stopwatch measures thestone’s trajectory time from top of the cliff to the bottomto be 2.5 s. What is the height of the cliff? (Assumegravitationalacceleration is 9.8 m/s2.) A stone is thrown horizontally with an initial speed of 7.5m/s from the edge of a cliff. A stopwatch measures thestone’s trajectory time from top of the cliff to the bottomto be 2.5 s. What is the height of the cliff? (Assumegravitational
acceleration is 9.8 m/s2.)
Explanation / Answer
thus the stone is under free fall under gravity withacceleration g = 9.8 m/s2 with initial velocity u = 0 thus height H = 1/2 gt2 = 9.8*2.5*2.5/2 = 30.625m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.