Youfire a 1.0 kg model rocket vertically from the ground. It ascendssubjected to
ID: 1663594 • Letter: Y
Question
Youfire a 1.0 kg model rocket vertically from the ground. It ascendssubjected to a force of 2.5 Newtons acting vertically. It travelsfor eight seconds before running out of fuel. After this, itcontinues upward until its velocity is zero and then it falls downto the ground. Is it possible to determine the height of the rocketwhen it runs out of fuel? What is its speed at that moment? What isthe maximum height reached?Please help, will rate life saver!! Thanks in advance :) Youfire a 1.0 kg model rocket vertically from the ground. It ascendssubjected to a force of 2.5 Newtons acting vertically. It travelsfor eight seconds before running out of fuel. After this, itcontinues upward until its velocity is zero and then it falls downto the ground. Is it possible to determine the height of the rocketwhen it runs out of fuel? What is its speed at that moment? What isthe maximum height reached?
Please help, will rate life saver!! Thanks in advance :)
Explanation / Answer
mass m = 1 kg force F = 2.5 N accleration a = F / m = 2.5 m / s ^ 2 initial velocity u = 0 time t= 8 s from the relation S = ut + ( 1/ 2) at 2 = 0 + 80 = 80 m So, the height of the rocket when it runs out of fuel S = 80m Its speed at that moment V = u + at = 20 m / s (b). the maximum height reached H = S + h where h = height of the after its fuel runs out = V ^ 2/ 2g = 400 / ( 2 *9.8 ) = 20.408 m So, H = 80 m + 20.408 m = 100.408 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.