A skateboarder, starting from rest, rolls down a 15.0 m ramp. When she arrives a
ID: 1664095 • Letter: A
Question
A skateboarder, starting from rest, rolls down a 15.0 m ramp. When she arrives at the bottom of theramp her speed is 7.10 m/s. (a) Determine the magnitude of heracceleration, assumed to be constant.1__________ m/s2
(b) If the ramp is inclined at 22.0°with respect to the ground, what is the component of heracceleration that is parallel to the ground?
2__________ m/s2 (a) Determine the magnitude of heracceleration, assumed to be constant.
1__________ m/s2
(b) If the ramp is inclined at 22.0°with respect to the ground, what is the component of heracceleration that is parallel to the ground?
2__________ m/s2
Explanation / Answer
1. let the acceleration be a, since s = 15.0m, vf =7.10m/s, vi = 0 we have: vf2 - vi2 =(7.10m/s)2 - 0 = 2as a = (7.10m/s)2/(2*15.0m) = 1.68m/s2 2. the component of her acceleration that is parallel tothe ground ax = a*cos(22.0) = 1.56m /s 2. the component of her acceleration that is parallel tothe ground ax = a*cos(22.0) = 1.56m /sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.