Two large, flat, parallel conducting plates are .04 mapart. The lower plate is a
ID: 1664233 • Letter: T
Question
Two large, flat, parallel conducting plates are .04 mapart. The lower plate is at a potential of 2V with respectto ground. The upper plate is at a potential of 10 V withrespect to ground Point P is located .01 m above the lowerplate. The electric potential at point P is? The magnitude of the electric field at point P is? Two large, flat, parallel conducting plates are .04 mapart. The lower plate is at a potential of 2V with respectto ground. The upper plate is at a potential of 10 V withrespect to ground Point P is located .01 m above the lowerplate. The electric potential at point P is? The magnitude of the electric field at point P is?Explanation / Answer
Here the potential varies linearly , So total potential difference = 10-2 =8 V So electric field =Potential / separation = 8 / 0.04 =200 N/C Also potential difference between P and lower plate = Field*distance = 200*0.01 = 2 V So potential of P wrt ground = potential of P wrt lower plate+ potential of lower plate wrt ground = 2+2 = 4 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.