An empty capacitor is connected to a 24.0 V battery andcharged up. The capacitor
ID: 1664795 • Letter: A
Question
An empty capacitor is connected to a 24.0 V battery andcharged up. The capacitor is then disconnected from the battery,and a slab of dielectric material ( = 3.5) isinserted between the plates. Find the amount by which the potentialdifference across the plates changes. Specify whether the change isan increase or a decrease.The voltage will decrease by ?? V An empty capacitor is connected to a 24.0 V battery andcharged up. The capacitor is then disconnected from the battery,and a slab of dielectric material ( = 3.5) isinserted between the plates. Find the amount by which the potentialdifference across the plates changes. Specify whether the change isan increase or a decrease.
The voltage will decrease by ?? V
Explanation / Answer
Let the capacitance of the capacitor be'C0'. Initial charge oncapacitor Q = C0* V0 = 24.0*C0 When the capacitor is disconnected from thebattery and dielectric is inserted, charge still remains the same.Hence Q = C *V Where C = k* C0 is new capacitance with dielectric of dielectricconstant 'k' V = newvoltage between plates of capacitor clearly C* V = 24.0 * C0 k* C0 * V = 24.0 *C0 => V = 24.0/ k = 24.0/ 3.5 = 6.857 V i.e. the voltage across capacitor willdecrease by V0 - V = 24.0-6.857 = 17.143 V. k* C0 * V = 24.0 *C0 => V = 24.0/ k = 24.0/ 3.5 = 6.857 V i.e. the voltage across capacitor willdecrease by V0 - V = 24.0-6.857 = 17.143 V.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.