Two stationary positive point charges, charge 1 of magnitude3.35 nC and charge 2
ID: 1665377 • Letter: T
Question
Two stationary positive point charges, charge 1 of magnitude3.35 nC and charge 2 of magnitude 1.75 nC, are separatedby a distance of 39.0 cm. An electron is released from rest atthe point midway between the two charges, and it moves along theline connecting the two charges. 1.) What is thespeed (v-final) of the electron when it is 10.0 cm fromcharge 1? Two stationary positive point charges, charge 1 of magnitude3.35 nC and charge 2 of magnitude 1.75 nC, are separatedby a distance of 39.0 cm. An electron is released from rest atthe point midway between the two charges, and it moves along theline connecting the two charges. 1.) What is thespeed (v-final) of the electron when it is 10.0 cm fromcharge 1? 1.) What is thespeed (v-final) of the electron when it is 10.0 cm fromcharge 1?Explanation / Answer
q1 = 3.35 nC, q2 = 1.75 nC, r =39.0 cm, d = 10.0 cm, q = -1.6*10-19 C, m =9.1*10-31 kg, find v initial energy = kq*[q1/(r/2) + q2/(r/2)] =2kq(q1 + q2)/r = -3.7662*10-17J final energy = mv2/2 + kq*[q1/d +q2/(r - d)] = mv2/2 - 5.693*10-17J -3.7662*10-17 = mv2/2 -5.693*10-17 v = 6.51*106 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.