An automobile travelling at a speed of 60 miles/hr = 88 ft/s is 232ft from a bar
ID: 1665747 • Letter: A
Question
An automobile travelling at a speed of 60 miles/hr = 88 ft/s is 232ft from abarrier when the driver steps on the brake pedal. Four secondslater, the car
hits the barrier.
a) Assume that the deceleration of the car was constant from thetime the
brake was applied until the collision with the barrier. What wasthis
deceleration (in ft/s2)?
b) How fast was the automobile moving just before it hit thebarrier? Giveyour answer in ft/s.
if you can, as much explanation using EQUATIONS and DRAWINGS wouldbe helpful thank you!
Explanation / Answer
Initial speed u = 88 ft / s
Distance S = 232 ft
Final velocity v = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.