A gamma ray of 810 keVenergy Compton scatters from an electron. Find the energy
ID: 1666941 • Letter: A
Question
A gamma ray of 810 keVenergy Compton scatters from an electron. Find the energy of thephoton scattered at 110°, thekinetic energy of the scattered electron, and the recoil angle ofthe electron.keV (photon)
keV(electron)
° I got 552.97KeV for the electron, and 15.16 degrees for therecoil angle. Not sure how to get the energy of the photon...cananyone help me out?? A gamma ray of 810 keVenergy Compton scatters from an electron. Find the energy of thephoton scattered at 110°, thekinetic energy of the scattered electron, and the recoil angle ofthe electron.
keV (photon)
keV(electron)
° I got 552.97KeV for the electron, and 15.16 degrees for therecoil angle. Not sure how to get the energy of the photon...cananyone help me out??
Explanation / Answer
hc/ = E = 810 keV, = 110o = hc/E = 1.531*10-12 m ' = + (h/mc)*(1 - cos) = 4.787*10-12m the energy of scattered photon = hc/' = 259 keV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.