On a frictionless, horizontal air table,puck A (with mass 0.250 kg) is moving to
ID: 1666983 • Letter: O
Question
On a frictionless, horizontal air table,puck A (with mass 0.250 kg) is moving towardpuck B (with mass 0.290 kg), which is initially at rest. After thecollision, puck A has a velocity of 0.120 m/s tothe left, and puck B has a velocityof 1.580 m/s to the right. (a) What was the speed of puck A before thecollision?(b) Calculate the change in the total kinetic energy of the systemthat occurs during the collision.
(a) What was the speed of puck A before thecollision?
(b) Calculate the change in the total kinetic energy of the systemthat occurs during the collision.
Explanation / Answer
Masses m = 0.25 kg
M = 0.29 kg
Initial velocity of B is U = 0
Initial velocity of A is u = ?
Final velocity of A is v = -0.12 m / s
Since it moves left
Final velocity of b is V = 1.58 m / s
From law of conservation of momentum , mu +MU = mv + MV
0.25 u + 0 = 0.25* (-0.12) + 0.29 (1.58 )
0.25 u = 0.4282
u= 1.7128 m / s
(b). Initial kinetic energy K = ( 1/ 2) mu ^ 2 + (1/ 2) M U ^ 2
= 0.3667 + 0 = 0.3667 J
Final kinetic energy K ' = ( 1/ 2) mv ^ 2 + ( 1/ 2) M V ^2
= 1.8 * 10^-3 + ( 0.3619 )
= 0.3637 J
Change in kinetic energy = K - K '= 2.922* 10 ^ -3 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.