Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m=0.750 kg is fastened to an unstrained horizontal spring whose

ID: 1667474 • Letter: A

Question

A block of mass m=0.750 kg is fastened to an unstrained horizontal spring whose spring constant is k=82 N/m. The block is given a displacement of +0.120 m, where the + sign indicates that the displacement is along the +x-axis, and then released from rest. (a) What is the force (magnitude and direction) that the spring exerts on the block just before the block is released? (b) find the frequency ((number of cycles)/time) of the resulting oscillatory motion. (c) Maximum speed of the block? (d) Magnitude of the maximum acceleration of the block?

Explanation / Answer

force acting =9.84N b)frequency=K/m/2=1.664second-1 c)max speed=K/m(amplitude)=1.25m/s d)=9.84/0.75=13.12m/s*s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote