A wooden block weighing 12 N is at rest ontop of a wooden desk. The coefficient
ID: 1667566 • Letter: A
Question
A wooden block weighing 12 N is at rest ontop of a wooden desk. The coefficient of static friction betweenthe block and the desk is 0.43. Find theminimum horizontal force required to move the block if thefollowing occurs. (a) The block is being pressed into the surfacewith a 4 N force.1 N
(b) The block is partially supported by a vertical string under atension of 2 N.
2 N (a) The block is being pressed into the surfacewith a 4 N force.
1 N
(b) The block is partially supported by a vertical string under atension of 2 N.
2 N
Explanation / Answer
a) Along the vertical direction we have N-F-mg = 0 ==> N = F + mg = 2+9=11N Along the horizontal direction F = f= N=0.54*11=5.94N b) Here N = mg - T = 9 - 4 = 5N F = f= N = 0.54*5N = 2.7N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.