A block mass 1.6kg is attached to a horizontal spring that hasa force constant o
ID: 1667613 • Letter: A
Question
A block mass 1.6kg is attached to a horizontal spring that hasa force constant of 1000N. This spring is compressed 2.0 cm and is then released fromrest. a.)Calculate the speed of the block as it passes theequilibrium position x=0 if the surface is frictionless.b.)Calculate the speed of the block as it passes thruough theequilibrium position if a constant frictional force of 4.0N retardsits motion from the moment it is released. A block mass 1.6kg is attached to a horizontal spring that hasa force constant of 1000N. This spring is compressed 2.0 cm and is then released fromrest. a.)Calculate the speed of the block as it passes theequilibrium position x=0 if the surface is frictionless.b.)Calculate the speed of the block as it passes thruough theequilibrium position if a constant frictional force of 4.0N retardsits motion from the moment it is released.Explanation / Answer
m=1.6kg, k=1000N/m (*force constant should be in N/m, but you haveN), and x=-2x10-2m a) v=? at x=0, so 1/2mv2=1/2kx2 ormv2=kx2 thenv=(kx2/m)=((1000)(-2x10-2)2/1.6)=.5 m/s b) Now we have 1/2kx2-fx=1/2mv2,kx2-2fx=mv2 and thenmv2=1000(-2x10-2)2-2(4)(2x10-2)=.24and then v= .387m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.