Near Earth Near Earth, the density of protons inthe solar wind (a stream of part
ID: 1667828 • Letter: N
Question
Near Earth Near Earth, the density of protons inthe solar wind (a stream of particles from the Sun) is 8.60 cm-3 and their speed is about480 km/s. (a) Find the current density of theseprotons.1 A/m2
(b) If Earth's magnetic field did not deflect them, the protonswould strike the planet. What total current would Earth thenreceive?
2 A (a) Find the current density of theseprotons.
1 A/m2
(b) If Earth's magnetic field did not deflect them, the protonswould strike the planet. What total current would Earth thenreceive?
2 A
Explanation / Answer
a. Currentdensity J = n* e * vd chargeconcentration n = 8.60/ cm3 = 8.60* 106 /m3 charge onproton e = 1.6 *10-19 C driftvelocity vd = 480 km/s = 4.80* 105 m/s J = 8.60 *106 * 1.6 * 10-19 * 4.80 * 105 = 6.60 *10-7 A/m2 = 6.60 *10-7 A/m2 b. Current I = J* Area of earth = 6.60* 10-7 * 4 * Rearth2 = 6.60* 10-7 * 4 * 3.14 * (6.40 *106)2 = 3.39* 108 A = 6.60* 10-7 * 4 * 3.14 * (6.40 *106)2 = 3.39* 108 A = 3.39* 108 ARelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.