A rectangular loop consists of 106 closelywrapped turns and has dimensions 0.40
ID: 1667856 • Letter: A
Question
A rectangular loop consists of 106 closelywrapped turns and has dimensions 0.40 m by 0.30 m. The loop ishinged along the y-axis, and the plane of the coil makesan angle of 30.0° with the x-axis (see figure below).What is the magnitude of the torque exerted on the loop by auniform magnetic field of 0.93 T directedalong the x-axis, when the current in the windings has avalue of 1.2 A in the direction shown?1 N · m
What is the expected direction of rotation of the loop? 2 clockwise as viewed from abovethe loop should notrotate counterclockwise asviewed from the above 2
Explanation / Answer
the torque M=B*nI*area*cos30 n=106 ; area=0.4*0.3 =0.12 m2 => M=12.29 N.m i don't see the figure.... ,so direction of rotationof the loop is offset the =30 , it means that it rotatesto reduce the different angle between the loop and vector B i don't see the figure.... ,so direction of rotationof the loop is offset the =30 , it means that it rotatesto reduce the different angle between the loop and vector BRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.