Problem: Maria throws two stones form the top edge of a buildingwith a speed of
ID: 1668008 • Letter: P
Question
Problem: Maria throws two stones form the top edge of a buildingwith a speed of 15m/s. She throws one straight down and the otherstraight up. The first one hits the street in a timet1. How much later is it before the secondstone hits? How do you solve where the stone thrown up stops and how longit takes to get to that point? Problem: Maria throws two stones form the top edge of a buildingwith a speed of 15m/s. She throws one straight down and the otherstraight up. The first one hits the street in a timet1. How much later is it before the secondstone hits? How do you solve where the stone thrown up stops and how longit takes to get to that point?Explanation / Answer
For the second stone, it first goesup, stops momentarily, then falls back to ground. Let the stonetakes t second to reach the highest point and returning back topoint of projection. when the stone is back at the point ofprojection, its speed is again 15 m/s but downwards this time. Soit will take same time (t1) to hit the ground. Then thedifferecnce in time is 't'. first equation of motion gives v = u + g* t2 Since stone is goingup, g = - 9.8m/s2 u = 15 m/s v = 0 => time taken to reachhighestpoint t2 = (0- 15) / (-9.8) = 1.53 s total time to return back to point ofprojection t = 2* t2 = 2* 1.53 = 3.06 s hence second stone will strike ground after3.06 s. = 2* 1.53 = 3.06 s hence second stone will strike ground after3.06 s.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.